FAQ
Vrste punjača i priključaka
Punjenje baterije električnog vozila se najčešće provodi direktno sa mreže.
U Europi se koriste standardni IEC 62196 utikači, utičnice, spojnice vozila i konektori za punjenje električnih vozila, koji definiraju nekoliko metoda punjenja.
Sporo punjenje, pogodno za manja e-vozila
Punjenje izjeničnom strujom preko monofazne ili trofazne utičnice, maksimalne struje 16 A (ili 3x16A za trofaznu), sa maksimalnom snagom punjenja od 3,7 kW (11 kW za trofazni izvor napajanja). šuko, industrijska utičnica.
Ispravljač koji pretvara izmjenični napon u istosmjernu struju je ugrađen u vozilo.
Vreme punjenja: 11-12 sati
Sporo punjenje, pogodno za veća e-vozila
Punjenje izmjeničnom strujom (AC) preko monofazne ili trofazne utičnice, maksimalne struje 32 A (ili 3x32A za trofaznu), sa maksimalnom snagom od 7,4 kW (22 kW za trofazni izvor napajanja) – npr. industrijska utičnica.
Ispravljač koji pretvara izmjenični napon u istosmjernu struju je ugrađen u vozilo.
Vrijeme punjenja: 3-8 sati
Srednja brzina punjenja
Punjenje izmjeničnom strujum (AC) preko specijalnih monofaznih ili trofaznih utičnica, maksimalne struje 32 A (dopuštene su i veće vrjednosti), punjač i električno vozilo priključeni su na upravljačku liniju koja omogućuje kontrolu napajanja, maksimuma snage punjenja 7,4 kW (ili 22 kW za trofazni izvor napajanja) – npr. tipa 1, tipa 2, tipa 3. Ispravljač koji pretvara izmjenični napon u istosmjernu struju je ugrađen u vozilo. Ova se metoda uglavnom koristi za punjenje električnih vozila na javnim stanicama za punjenje.
Brzo punjenje
Punjenje istosmjernom strujom (DC) preko posebnih utičnica, maksimalne struje 400A, do napona od 250 V, tipična snaga punjenja od 20 kW do 150 kW. Stanica za punjenje i električno vozilo spojeni su na upravljačku liniju koja omogućuje kontrolu snage punjenja – npr. CHAdeMO, CCS, Tesla. Ispravljač je u stanici za punjenje i napajanje je visokog napona, tako da su stanice za punjenje u DC modu takođe veće i prikladne za stvaranje veće infrastrukture za punjenje (poslovno i javno punjenje).
Vreme punjenja: 10 – 20 minuta (približno 50% napunjenih baterija)
Utičnice i utikači za punjenje električnih vozila




Kako izabrati punjač?
Izbor mjesta za punjenje zavisi od vrste izabrane stanice za punjenje (korištenja brzog, kućnog, javnog ili nekog drugog mjesta za punjenje) i tehničkih specifikacija automobila.
Da biste odabrali stanicu za punjenje, trebate znati koje će se vozilo puniti, koje su njegove karakteristike i gdje ga želite instalirati i povezati na distribucijsku mrežu.
Primjer:
Jedan od najvažnijih faktora za izbor je i raspoloživa priključna snaga na objektu u kojem će biti instalirana stanica za punjenje:
Za punjenje snagom 3,7 kW potreban je monofazni priključak sa osiguračem od 16 A
Za punjenje snagom 7,4 kW potreban je monofazni priključak s osiguračem od 32A
Za punjenje snagom 11 kW potreban je trofazni priključak s osiguračem od 16 A
Za punjenje snagom 22kW potreban je trofazni priključak s osiguračem od 32 A
Snagu punjenja određuje najslabiji element u električnoj instalaciji, a snaga stanice za punjenje određuje brzinu punjenja.
Potrebno je provjeriti snagu vozila i vrstu priključka za punjenje: T1 ili T2.
Vrsta priključka za punjenje određuje maksimalni dopušteni kapacitet punjenja.
Da li priključak može podnjeti dodatnog velikog potrošača vidi se iz računa za električnu energiju tj. podatka o vašoj priključnoj snazi.
Kako instalirati punjač?
Stanica za punjenje može se postaviti van ili unutar kuće.
Ako je punjenje na otvorenom (tj kad je izloženo vremenskim prilikama), poželjna je nadstrešnica.
Stanica za punjenje se postavlja na zid ili na poseban nosač u blizini mjesta gde parkirate automobil.
Do stanice za punjenje moraju se dovesti električne instalacije (kabel odgovarajućeg presjeka, uzemljenje). Napajački vod punjača je namjenjen samo punjaču! (faktor jednovremenosti = 1. Na strujnom krugu punjača ne smije biti drugih potrošača.
U električnom razvodnom ormanu mora biti postavljen osigurač za zaštitu strujnog kruga stanice za punjenje kao i odgovarajuća zaštita od strujnog udara.
Električni punjači uglavnom ne sadrže zaštitu od kratkog spoja i zaštitu od strujnog udara, ali su oni vrlo važni jer štite električnu instalaciju od požara i direktnog kontakta izloženih delova – punjač, kabel, auto.
Sve potrebne zaštite za stanicu za punjenje instalira naš stručnjak prilikom montaže.